گروه هنر

honar 

اهداف آموزشی کارگاه خلاقیت هنری

 هنر قدمتی همسان با پیدایش بشر برروی کره زمین دارد. اهمیت هنرهای تجسمی را می توان از روی نگاره های غارهای لاسکو و آلتامیرا که قدمتی سی هزارساله دارند دریافت. در زندگی بشر چشم، دیدن و دریافت های بصری نقش بسزایی دارد از این رو کشف آموزش و پرورش خلاقیت های بصری و دیداری نوع بشر، در روند زندگی بیرونی و همچنین در اعماق روح و روان آدمی حائز اهمیت است. برای تأکید بر اهمیت این موضوع می توان به روانشناسی نقاشی کودکان و آنالیز آن توسط روانشناسان اشاره کرد که از بسیاری جزئیات در نقاشی کودکان رمز گشایی کرده است.

  هدف گروه هنر، پرورش آزادانه این استعداد در کلیه کودکان در تمامی گروه های سنی با استفاده از برانگیختن حس ارتباط با ابزارهای مختلف براساس واحدهای کار تعریف شده در تقویم اجرایی آموزش کودکان انجام می گردد، از این ابزارها می توان به: نقاشی آزاد با تکنیک های مختلف ( گواش، آبرنگ، پاستل گچی، پاستل شمعی، مدادرنگی، ماژیک، ... )، آشنایی با سفال، خمیر و کاردستی ( برای درک عینی کودک از احجام )، اوریگامی ( تکنیک تازدن کاغذ برای حجم سازی )، نقاشی روی سطوح بزرگ، تکنیک ترکیب مواد مختلف برای خلق اثر بصری ( کلاژ، چسباندن تکه های پارچه، ... ) و آموزش روش های مختلف چاپ از جمله  ( چاپ چوب، چاپ ترافارد، چاب با اجسام برجسته بر روی مواد مختلف ) اشاره نمود.

 از دیگر فعالیت های این گروه می توان به برگزاری نمایشگاه از فعالیت های کودکان با توجه به روش های ارائه شده در بالا برای نمایش استعداد و پیشرفت خلاقیت بصری کودکان و تقویت اعتماد به نفس و راهنمایی آن ها اشاره کرد.

 امید است فعالیت هایی که به آن اشاره شد گامی مثبت در جهت بهسازی زندگی کودکان ایران زمین باشد.     

 

 h
Loading